Що таке когенерація? Когенерація комунально-побутових об’єктів від компанії ТОВ “СІБ”. Сучасне інженерне будівництво
Поняття “когенерація” не нове для української енергетики. Але в малій енергетиці дані технології раніше застосовувалися рідко та довгі роки широко використовувалися в основному на великих паротурбінних електростанціях. Однак сьогодні, поряд із «великою» енергетикою, дуже значною стає роль об’єктів малої енергетики: автономних електростанцій на базі газових теплових двигунів з діапазоном одиничних потужностей 400…4500 кВт (таких автономних електростанцій). Комунальні водогрійні котельні успішно реконструюються у когенераційні ТЕЦ на базі газопоршневих моторів, а заводські парові котельні – когенераційні газопоршневі енергоцентри.
Фізична суть терміна “когенерація”
Когенерація (від англ. “Co + generation”, “спільна генерація”) – це спільний процес виробництва електричної та теплової енергії всередині одного пристрою – когенераційної установки (міні ТЕЦ, КДУ). Механічним джерелом виробітку електричної енергії є первинний привід, який обертає ротор електрогенератора: газопоршневий двигун (докладніше тут), газова або парова турбіна. Теплова енергія виходить за рахунок утилізації теплових втрат (утилізація тепла охолоджувальної рідини, мастила, стиснутої газоповітряної суміші та газів, що йдуть) первинного приводного двигуна — газопоршневого, газової турбіни, дизеля.
Чому вигідна когенерація? Компанія ТОВ “СІБ” перша в Україні почала виконувати об’єкти по когенерації
Компанія ТОВ “СІБ” одна з перших в Україні почала виконувати складні об’єкти по когенерації, для безперебійного забезпечення побутових об’єктів електроенергією.
На сьогоднішній день виникла безліч аргументів для впровадження когенераційних технологій. Когенераційні установки мають чудові особливості: дешевизну електричної- і теплової енергії (порівняно з купується з мережі), близькість до споживача, відсутність необхідності в дорогих ЛЕП і підстанціях, екологічну безпеку, мобільність, легкість монтажу та багато інших факторів.
Мала енергетика є не лише альтернативою централізованій системі — вона стає основою для швидкого розвитку районів, що знову освоюються, нових виробництв і розширення існуючих. Дуже часто через зношеність устаткування існуючих електромереж утруднено підключення нових промислових споживачів, інколи ж і просто економічно недоцільно (у разі великого видалення споживача від ЛЕП). В результаті застосування автономних енергоджерел з комбінованим виробництвом електричної та теплової енергії (когенерація) забезпечує певний енергетичний резерв у централізованій системі.
Когенерація у житлово-комунальному секторі. Компанія ТОВ “СІБ”. Сучасне інженерне будівництво
Переваги когенерації на базі газопоршневих електрогенераторних установок можуть становити особливий інтерес для житлово-комунальних господарств. Наприклад, при використанні таких установок витрати на будівництво комунікацій зменшуються в 1,5-4 рази, порівняно з підведенням тепла та електроенергії від великих централізованих джерел.
Ці переваги успішно використовуються у житлово-комунальних господарствах європейських країн. Як правило, такі станції монтують на базі існуючих котелень, з яких забирається старе водогрійне обладнання. Теплова енергія надходить мешканцям довколишніх будинків, а електроенергія — до централізованої мережі. Таким же шляхом доцільно модернізувати комунальну енергетику в малих містах нашої країни.